Donate

Esej. Protest u dizajnu: iluzije i zaključci.

Nikita Demin13/07/25 13:5033

Dizajn je umetnost dogovora, umetnost ravnoteže i suptilnih pregovora koji se vode na najdubljem nivou između brojnih, ponekad suprotstavljenih faktora. Nastaje u dijalogu — dijalogu između funkcije i estetike, između praktične namene i emocionalnog doživljaja, između smisla i površine, koji često govore različitim jezicima. U tom stalnom traganju za kompromisom, dizajn postaje prostor u kome se suprotnosti ne odriču, već harmonično dopunjuju.

Takođe, dizajn nastaje u razgovoru između želja naručioca i ograničenja stvarnosti — između onoga što se želi iskazati i onoga što je moguće videti ili razumeti. Dizajn mora da služi, što znači da ne može biti samo lep — on mora biti i koristan, ne samo šaren, već i prikladan. U tom smislu, dizajn je zanat koji podržava život, olakšava interakciju sa svetom i čini svakodnevicu smislenijom.

On mora da funkcioniše. Dizajn — nije samo estetika, već pre svega funkcionalnost. Ako forma ne podupire sadržaj, ako vizuelna nadogradnja ometa percepciju, ako objekat ne ispunjava svoju namenu — dizajn je propao. On mora biti čitljiv, prepoznatljiv i dostupan razumevanju i na prvi pogled i pri dubljem angažovanju. To nisu samo lepe linije i boje, već jezik koji govori sa korisnikom, objašnjava, usmerava, sugeriše.

Čak i naj „autorski“, eksperimentalni dizajn — pre svega je učtiv prema gledaocu i korisniku. On ne viče, ne nameće se agresivno i ne traži pažnju po svaku cenu. Umesto toga, on je nežan, s poštovanjem uređuje prostor, stvara raspoloženje, pomaže da se utone u ideju, a da pri tome ne preoptereti mozak ili zbuni. U tome je prava snaga dizajna: umeće biti čujan, a da ne prekida druge; umeće zainteresovati, a da ne iscrpi.

© 2010–2025 ONCE UPON A TIME IN YUGOSLAVIA
© 2010–2025 ONCE UPON A TIME IN YUGOSLAVIA

Dizajn je umetnost biti prikladan u svaki konkretan trenutak, u svakoj konkretnoj sredini. On uzima u obzir kontekst, kulturu, publiku i zadatak, da bi postao organski deo celine. Ne postoji za sebe i ne teži samoizražavanju po bilo koju cenu. Umesto toga, dizajn je most između ideja i njihovog realizovanja, između stvaraoca i korisnika, između unutrašnjeg sveta i spoljne percepcije.

Zato je dizajn umetnost slušanja, razumevanja i kreiranja zajedničkog smisla. Umetnost nalaženja harmonije tamo gde deluje da nje nema. Umetnost govoriti jezikom forme, boje, prostora i svetla tako da taj jezik bude razumljiv i prijatan svima — i onima koji stvaraju, i onima koji primaju.

Međutim, ponekad on „izlazi iz sebe“. Ritam se skida. Linija puca. Raste nestabilnost. Boja iščezava. I u tom trenutku nastaje napetost. To je protest.

Protest u dizajnu je suptilan, skoro neprimetan. On se ne sastoji u vikanju parola. Ne zahteva nove izložbe, ne okreće žanrove naopačke. On jednostavno odbija. Odbija da bude lep. Odbija da ubeđuje, ublažava ili maskira. Protest u dizajnu se ne prepoznaje po formi, ali uvek se oseća po atmosferi. To je kada nešto ne sastaje. Kada vizuelni jezik zadihće. Kada, umesto nežne ambalaže — izboceno ćutanje.

Dizajn je kroz istoriju bio prilagođen tržištu, državi, ugledu. Bio je jezik vlasti — čak i kad to nije želeo. U XIX veku on je nastajao uz inženjering i reklamu, a u XX veku — postao deo medijske mašine. Čak je i Bauhaus, sa svojom romantikom novih formi, gradio dizajn kao projekat totalnog poretka. Idealan nameštaj, idealna tipografija, idealan život. Čovek smešten u font Akzidenz‑Grotesk. Modernost se razumevala kao racionalnost, a racionalnost kao vizuelni jezik.

Polet (November 5th 1980. issue), popular magazine in Yugoslavia, weekly published since 1976.
Polet (November 5th 1980. issue), popular magazine in Yugoslavia, weekly published since 1976.

Čak i neprijateljstvo modernista bilo je uredno. Čak i radikalnost je nosila mrežu. Saglašavanje forme — pojednostavljenje stvarnosti. U toj čistoti, do iznenađenja, nije bilo mesta za sumnju. Dizajn nije bio samo uređenje stvarnosti, već njeno uređivanje. Postao je filter. Čišćenjem šuma, čistio je i konflikt.

Od toga nastaje jedan od prvih vidova dizajnerskog protesta — povratak šuma, svesno uvođenje vizuelnog haosa, nepredvidljivosti, neodređenosti, koja se suprotstavlja uobičajenom redu i „glatkoći“ komercijalnog dizajna. Bio je to radikalan potez koji nije samo lomio norme, već i dovodio u pitanje samu prirodu dizajna kao alata masovne potrošnje.

1960-ih, u Velikoj Britaniji, grupa dizajnera predvođena Kenom Garlandom objavila je čuveni manifest „First Things First“ — dokument koji je postao revolucionarni glas o ulozi i odgovornosti dizajnera u društvu. U njemu su odlučno odbacili model dizajna podređen isključivo marketingu, reklami i komercijalnom profitu. Umesto da bude samo sredstvo za promociju proizvoda i podsticanje potrošnje, dizajn je, po njihovom mišljenju, morao postati građanski čin — učešće u društvenom životu i preuzimanje odgovornosti za kulturne i socijalne tokove.

To nije bio poziv na „alternativni dizajn“ kao puku umetničku pobunu. To je bilo skidanje maske koju je komercijalni dizajn nosio — maske iza koje su se krili otuđenje, površnost, ponekad i svesna manipulacija.

AIGA Member Gallery Design; Layout: First Things First Manifesto, 1964
AIGA Member Gallery Design; Layout: First Things First Manifesto, 1964

Ideja manifesta bila je da dizajn zauzme dostojno mesto među važnim društvenim praksama — da postane glas u dijalogu o smislu, vrednostima i budućnosti, a ne samo alat za ostvarenje profita. Pozivali su dizajnere da preispitaju svoju ulogu: da ne budu slepi izvršioci naloga, već aktivni i odgovorni stvaraoci koji razmišljaju o uticaju svojih dela na ljude i zajednicu.

Na tom talasu, tokom 1970-ih, američki dizajner i teoretičar Viktor Papánek izašao je s još oštrijom i radikalnijom kritikom savremenog dizajna, rekavši: „Većina dizajna je štetna.“ Njegov stav nije bio provokacija već duboko etička i društveno angažovana pozicija. Isticao je da ogromna većina dizajnerskih proizvoda, posebno onih za masovno tržište, ne uzima u obzir stvarne potrebe većine ljudi. Kritikujući suvišnu dekorativnost, lažnu „novinu“ i eksploataciju tržišta, tvrdio je da dizajn često nanosi štetu i ljudima i planeti.

Za razliku od dominantnih trendova, Papánek je svoj rad posvetio marginalizovanim zajednicama — gluvim decama, siromašnima, onima koji žive bez osnovne infrastrukture. Njegovi projekti često su bili „ružni“, „grubi“, nekomercijalni. Ali u toj ružnoći krila se iskrenost: dizajn više nije bio ukras, već alat za preživljavanje.

Papánek je pokazao da dizajn ne treba da bude „za“ nekoga — već „sa“ nekim. Partnerstvo, zajedničko stvaranje i razumevanje konkretnih potreba. Umesto vizuelnog sjaja — taktilna praktičnost. Umesto površne estetike — ekološka svest. Umesto pasivnog rešavanja zadataka — društveno učešće.

Taj pomak značio je radikalnu transformaciju razumevanja profesije: dizajn je prestao biti oruđe manipulacije i reklame, postavši moćno sredstvo društvene kritike, etike i promene. Bio je to poziv da se ne stvara samo lepo — već odgovorno, sa svešću o posledicama.

Victor Papanek and James Hennessy, Lean to chair (1974) © James Hennessy and University of Applied Arts Vienna, Victor J. Papanek Foundation
Victor Papanek and James Hennessy, Lean to chair (1974) © James Hennessy and University of Applied Arts Vienna, Victor J. Papanek Foundation

Tako je povratak šuma postao ne samo metafora, već i simbol oslobađanja dizajna od dogmi tržišta. To je bio korak ka živom, angažovanom dizajnu koji ne samo da ulepšava, već preobražava svet, gradi mostove, otvara dijalog. Taj period postavio je temelje savremenom pogledu na dizajn kao složen, višeslojan proces koji traži ne samo veštinu, već i saosećanje, etiku i odgovornost.

Devedesetih godina, Jan van Torn razbio je iluziju neutralnosti. Njegovi posteri i maketi šušte. Tipografija poskakuje, mreže su zamagljene, boje se sudaraju. Pisao je: „Neutralnost nije odsustvo stava. To je stav sa maskom.“ Njegov čin nije bio u estetici — već u mišljenju. Stvarao je dizajn koji se svađa sa posmatračem. Dizajn koji ne ubeđuje — već sumnja.

Danas je to naročito teško. Živimo u eri u kojoj je sve vizuelno. Sve postaje slika, pakovanje, narativ. Sve — interfejs. Sve — brend. Sve — stil. Sve — identitet. Ne postoji prostor koji nije oblikovan. Ne postoji gest koji nije stilizovan, sortiran, ubačen u mrežu. Svaki fragment realnosti instant se pretvara u sadržaj. Čak je i otpor postao stvar kompozicije. Čak i tišina — vizuelna odluka.

Mi više ne mislimo izvan interfejsa — mi smo interfejsi. Pokretni, adaptivni, interaktivni. Moramo stalno da se osvežavamo, da zadržimo pažnju, da budemo „u trendu“.

U tom svetu, protest postaje gotovo nemoguć. Ili se gubi u buci, ili — još gore — postaje trend. Svako izobličenje, svako „drugačije“ mišljenje brzo se mapira, arhivira i pretvara u stil, referencu, kejs. Radikalnost? To je sada samo paleta. Antiglamur? Samo trik. Grubost? Font. Tišina? Storytelling. Kritika? Reels format: brz, energičan, sa titlom i naslovnom slikom.

Belo polje. Belo — ne kao znak minimalizma. Već kao gubitak glasa. Gubitak mogućnosti da se govori. Ili — naprotiv — mogućnost da se konačno ćuti. Dugo. Tvrdoglavo. Neobrađeno. Belo kao odloženi govor. Belo kao granica. Danas čak ni geometrija više nije neutralna. Centriranje, simetrija, mreža — to više nisu alati balansa, već metafore kontrole.

U centru je uvek neko. U centru je moć. Simetrija — iluzija predvidljivosti. Pokušaj da se vreme zaustavi. Da se značenje zamrzne.

Umerenost boja više nije stvar ukusa. Već potiskivanja. Brisanja emocije. Uklanjanja tragova. Univerzalnost koja postaje ravnodušnost. Kada je sve „u tonu“, „umereno“, „u paleti“ — nestaje ličnost. Sve postaje isto. Sve postaje „dobro“. Sve postaje bezlično. Tada dizajn više ne živi — on samo funkcioniše. Služi. Izvršava. Pokorava se.

Sexual Apartment / Artist: Hang Gao
Sexual Apartment / Artist: Hang Gao

Zato je danas istinski protest u dizajnu — odbijanje. Odbijanje udobnosti. Odbijanje uglađenosti. Odbijanje želje da se dopadne. To je neusklađenost. To je odbijanje da se bude lep. To je namerna hrapavost. Nečitkost. Prisustvo bez konteksta. Biti tamo gde te niko ne očekuje.

Istinski protest nije suprotnost — već ispadanje. Nije anti-reklama — već praznina. Nije alternativni stil — već odsustvo stila. To je gađenje prema razumevanju. Iskrenost koja ne pakuje. Tišina koja ništa ne nudi. Ne gest — već prisustvo. Teško, sirovo, neprikladno. Telo koje odbija da bude sadržaj.

Taj protest možda ne spašava. Ali je važan. Jer podseća da dizajn nije samo vizuelno mišljenje — već i vizuelna sumnja. Da dizajner nije samo majstor ritma — već i svedok prekida. Da između zadatka i rešenja postoji još jedan prostor. Prostor odbijanja.

Kada dizajn počne da odbija — on postaje iskren.

I tek tada — počinje da govori.

Author

Comment
Share

Building solidarity beyond borders. Everybody can contribute

Syg.ma is a community-run multilingual media platform and translocal archive.
Since 2014, researchers, artists, collectives, and cultural institutions have been publishing their work here

About